Naziv projekta:
Zahvaljujući obimnoj bazi podataka o stvarnom stanju konstruktivnih elemenata različitih brodskih struktura, kompanija je obezbjedila podatke za izradu jedne doktorske disertacije, dva master rada, kao i više od 10 radova u međunarodnim časopisima indeksiranim u WoS-u i preko 30 radova na međunarodnim konferencijama.
Pogledajte radove na linku: https://www.researchgate.net/profile/Spiro-Ivosevic?ev=hdr_xprf
Tempus FP7
Naziv projekta:
Tokom poslednje dve decenije, zbog poznatih razloga tranzicije, pomorski sektor u Crnoj Gori i Albaniji je degradiran. Ova situacija je uticala na kompetencije u ovoj oblasti. Pomorski obrazovni i trening resursi, sa zastarelim nastavnim programima na svim nivoima, kao i pomorski simulatori i laboratorijska oprema, postali su jedan od prepreka u procesu vraćanja pomorskih kompetencija u ove dve susedne zemlje.
Širi cilj MArED projekta je da se prevaziđe problem nedostatka kompetentnih i kvalifikovanih ljudskih resursa u pomorskom sektoru u Crnoj Gori i Albaniji. To će se postići modernizacijom i harmonizacijom obrazovnog i trening sistema na visokoškolskim institucijama u obe zemlje kako bi se zadovoljili zahtevi IMO (Međunarodne pomorske organizacije) i STCW (Standardi obuke, sertifikacije i održavanja straže za pomorce) Konvencije.
Revizija postojećih i razvoj novih osnovnih pomorskih studijskih programa, razvoj novih IMO model kurseva za obuku pomoraca (LLL), poboljšanje infrastrukturnih i nastavnih resursa, uspostavljanje mobilnosti između univerziteta EU i PC-a, kao i podsticanje saradnje između akademije i pomorskog sektora, biće glavni koraci u implementaciji MArED projekta. Ukupno, 5 nastavnih planova biće rekonstruisano, 1 novi plan će biti uveden, a 25 LLL kurseva za pomorce biće razvijeno na Univerzitetu Crne Gore (UCG) i Univerzitetu u Vloru (UV), dok će 2 MSc programa biti uvedena na Univerzitetu u Škodra (UNISHK).
Nakon infrastrukturnih i kadrovskih pripremnih aktivnosti, nastavni planovi će biti akreditovani i implementirani. Održivost će biti obezbeđena bliskim povezivanjem sa nacionalnim i međunarodnim tržištem rada, nastavkom saradnje između institucija konsorcijuma i zainteresovanih strana, kao i snažnim planiranjem i stalnom modernizacijom. Svi uspostavljeni resursi biće deljeni između partnerskih univerziteta uz mogućnost uključivanja drugih univerziteta i institucija u partnerskim zemljama.
IPA, Operativni program: Razvoj ljudskih resursa za 2012-2013, Referenca: EuropeAid/136938/ID/ACT/ME
Naziv projekta:
Ideja projekta nastala je kao rezultat prethodne saradnje Pomorskog fakulteta i poslovnog sektora, kao i njihove zajedničke prepoznatosti mogućnosti za unapređenje transfera znanja u pomorskoj industriji.
Uzimajući u obzir prednosti dualnog obrazovnog sistema i potrebu za bližom saradnjom između obrazovnih i poslovnih organizacija, Pomorski fakultet je inicirao komunikaciju sa preduzećima „Invar-Ivošević d.o.o.“ i „Institutom za saobraćaj“. Predstavnici definisanih ciljnih grupa (studenti, nastavno osoblje Pomorskog fakulteta, predstavnici uključenih malih i srednjih preduzeća, nacionalne institucije za pomorsku sigurnost i nadležna ministarstva) učestvovali su u finalnoj definiciji projektnog prijedloga i istovremeno preuzeli vlasništvo nad idejom projekta. Posebnu ciljnu grupu ovog projekta predstavljaju studenti Pomorskog fakulteta koji bi nakon diplomiranja mogli raditi u pomenutom sektoru malih i srednjih preduzeća. Oni su iskazali potrebu za boljim povezivanjem obrazovnog i poslovnog sektora, što bi povećalo njihove šanse za zapošljavanje i smanjilo migraciju u druge regione ili odlazak izvan pomorskog sektora.
Opšti cilj projekta bio je: „Doprinos jačanju nacionalne pomorske industrije kroz saradnju javnog i privatnog sektora“. Imajući u vidu dodatne mogućnosti za unapređenje pomorskog sektora, posebno u oblasti izgradnje kapaciteta, prepoznali smo potrebu za „Unapređenjem transfera znanja između akademskog i privatnog sektora u pomorskoj industriji Crne Gore“, što predstavlja specifični cilj planirane akcije.
Kako bismo ostvarili planirane ciljeve, kreiran je poboljšani model dualnog obrazovanja u nacionalnoj pomorskoj industriji, sa fokusom na razmjenu znanja i inovacionih vještina između naučnog i poslovnog sektora, kao i unaprijeđenje tehničkih kapaciteta i razvojnih potencijala Pomorskog fakulteta i povezanih malih i srednjih preduzeća.
SMART4ALL KTE
Naziv projekta:
Projekat se bavi analitikom velikih podataka i AI algoritmima za predviđanje održavanja brodova. Inspirisan je novom strategijom Evropske komisije „Evropa za digitalno doba“. Kompanija Invar posjeduje ekspertizu u procesu inspekcije i upravljanja brodovima te raspolaže bazom podataka inspekcija za 400 brodova sa više od 6000 skupova podataka. Kroz ovaj eksperiment, Invar će steći nova znanja o primjeni vještačke inteligencije.
Ovo su pionirska istraživanja jer, prema trenutno dostupnim saznanjima, ne postoji sličan rad u ovoj oblasti, što ovaj inovativni sistem čini izuzetno perspektivnim. Predloženi sistem prevazilazi trenutno stanje tehnike, jer kombinuje inženjerski pristup, metrološke politike i efikasnost inspekcije.
Nivo inovacije: Postojeći softveri za inspekciju brodova, koji su obavezni za upotrebu, zasnivaju se na podacima o konstrukciji broda dobijenim kroz mjerenja debljine u datom trenutku. Međutim, do sada ne postoji rješenje koje kombinuje tekuće podatke sa istorijskim podacima za isti brod tokom određenog vremenskog perioda, u cilju predviđanja potreba za održavanjem. Imajući u vidu da su održavanje i popravke brodova veoma skupi i zahtijevaju dugoročnu planifikaciju, naš projekat će unaprijediti inženjerske i menadžerske procese u brodarstvu, smanjiti operativne troškove i značajno poboljšati sigurnost na moru.
Partner na projektu, koji će pružiti ekspertizu u oblasti AI i analitike velikih podataka, je Elektrotehnički fakultet Univerziteta u Sarajevu.